Njega novorođenačke kože
Koža vaše bebe je vrlo osjetljiva prvih nekoliko mjeseci, dok se privikava na novi okoliš. Izbjegavajte koristiti grube proizvode koji je mogu iritirati i obavezno sve perite blagim deterdžentom koji je prikladan za odjeću u dodiru s osjetljivom kožom.
Pripazite na česte probleme s kožom novorođenčeta
Tjemenica, prištići ili milije normalne su pojave i najčešće ne zahtijevaju posebnu njegu, već se povuku sami od sebe. Čest problemi su ekcemi te pelenski osip, za koje će vam dobro doći posebne kreme i losioni. Razgovarajte s liječnikom ili patronažnom sestrom o tome kako ih liječiti.
Savjeti dermatologa
Koža vaše netom rođene bebe zaštićena je uljastim pokrovom koji se zove verniks i stoga je važno izbjegavati korištenje krema ili losiona, naročito tijekom prvih nekoliko dana kada se taj pokrov ljušti. To je prirodan proces i nema potrebe za nikakvim liječenjem ili trljanjem kože. Također nema potrebe niti da bebu kupate svaki dan, samo joj nježno operite lice, vrat, ruke i guzu pa je osušite tapkajući. - preporuka je dermatologinje dr. Tabi Leslie.
Milije su sitne bijele točkice koje se mogu pojaviti na bebinom nosu, obrazima ili bradi. Izazivaju ih sitne ljuskice kože zarobljene na površini kože. Potpuno su normalne i najčešće nestanu same od sebe nakon par tjedana.
Tjemenica je često, bezazleno stanje kože koje ćete prepoznati po ljuskastoj, voštanoj korici na tjemenu bebe, ali se može pojaviti i na obrvama, kapcima, nosu ili iza ušiju. Potražite savjet liječnika o najboljem tretmanu, što može uključivati poseban šampon, dječje ulje ili kremu.
Ekcem najčešće nastaje na pregibima i rijetko se pojavi prije nego što beba napuni nekoliko tjedana. Važno je prepoznati uzroke kao što je suha koža i izbjegavati ih. Nježne hidratantne kupke i posebni hidratantni losioni ili kreme poslije kupanja trebali bi pomoći, ali dobro je zatražiti i liječnički savjet o adekvatnom tretmanu.
Pelenski osip uzrokuju mokraća i stolica u kontaktu s bebinom guzom. Kako do njega ne bi došlo, važno je redovito mijenjati pelene. Svakako imajte na umu da se pelenski osip može upaliti i postati bolan ako ga se ne liječi. Obavezno pustite da beba svakodnevno provede neko vrijeme bez pelena kako bi koža mogla disati.
1. Kupanje
Prije bebinog kupanja prvo pripremite kupaonu. Ne zaboravite pripremiti i čistu pelenu i pidžamicu koje će odjenuti nakon kupanja. Neka vam sve bude pri ruci prije nego što počnete s kupanjem i pobrinite se da u kupaonici bude toplo. Uz kadicu za kupanje ili lavor, trebat će vam veliki meki ručnik i obična voda iz slavine - sapuni i šamponi mogu iritirati bebinu kožu. Neke bebe vole biti u toploj vodi, dok drugima treba malo vremena da se priviknu na novi osjećaj. Uz puno nježnosti, roditelji tvrde kako razgovor ili pjevanje mogu umiriti bebu za vrijeme prvih kupki.
Prvih nekoliko tjedana možda će vam biti lakše da bebu perete od "glave do pete", što doslovno znači da je perete vlažnom, toplom spužvom ili krpicom. Počnite s brisanjem očiju, ušiju i usta, a zatim krenite dalje. Nemojte trljati prejako, jer možete nehotično skinuti prirodne čistače koje luči bebina koža. Nakon ispiranja, nježno posušite kožu tapkajući, prije nego što dijete umotate u topli ručnik.
2. Osigurajte mirno i meko okruženje za spavanje
Kako biste osigurali meko i udobno gnijezdo za svog mališana, preporučamo da za svo rublje koje dolazi u kontakt s osjetljivom dječjom kožom, kao što su odjeća, plahte, ručnici, pa čak i vaša, obiteljska odjeća perete posebnim deterdžentom za bebe. Klinički testovi pokazuju kako je odjeća oprana deterdžentom Ariel Baby nježna prema koži u jednakoj mjeri kao odjeća prana u čistoj vodi, bez ikakvog deterdženta. Dok Ariel Baby čuva nježan dodir tkanine, njegova kombinacija sastojaka za čišćenje i čep za tretiranje mrlja prije pranja pomažu ukloniti i tvrdokorne mrlje kako bi bebino gnijezdo bila savršeno čisto.
Lenor Sensitive nadopunjuje nježnu čistoću koju pruža Ariel Baby te pomaže sačuvati odjeću kako bi ona ostala mekana i nježna prema koži, tako što je prožima mekoćom i zaglađuje vlakna tkanina, istovremeno ostavljajući trajan, nježan miris.
I Ariel Baby i Lenor Sensitive iz dermatološke je perspektive odobrilo udruženje Skin Health Alliance, koje surađuje s dermatolozima iz cijelog svijeta, istraživačima, znanstvenicima i proizvođačima s kojima dijeli zajednički interes u očuvanju zdravlja kože.
Za više savjeta i uputa, preuzmite Vodič za pripremu gnijezda koji vam poklanja Ariel Baby.
3. Odaberite prave pelene za svojeg mališana
Kako bi vaše dijete dobilo idealnu zaštitu kože, važno je pronaći pelenu dizajniranu za osjetljivu dječju kožu. Pelene Pampers Premium Care sposebno su dizajnirane za kožu vaše bebe: u potpunosti su mekane poput svile i brzo upijaju vlažnost kako bi njihov površinski sloj ostao suh u dodiru s kožom. Izrađene su od prozračnog materijala te dopuštaju protok zraka i omogućuju koži da diše kako bi sačuvala svježinu. Imaju i indikator vlažnosti koji promjenom boje javlja kada treba presvući bebu, dok prorez za pupak štiti nježni trbuščić vašeg djetešca. Upotpunite njegu korištenjem vlažnih maramica Pampers Sensitive dizajniranih za nježno čišćenje osjetljive kože vaše bebe. Pelene Pampers Premium Care i vlažne maramice Pampers Sensitive dermatološki su testirane, bez dodanih mirisa i alkohola, tako da će vaše maleno već od prvog dodira osjećati samo i isključivo čistu ljubav.
Dr. Tabi Leslie, dermatolog
Doktorica Tabi Leslie je dermatolog za djecu i odrasle. Radi u klinici na ulici Harley i u drugim privatnim klinikama, te kao glasnogovornik udruge Skin Health Alliance (SHA) koja brine o zdravlju kože, Britanskog udruženja dermatologa i Britanske zaklade za kožu.
DOZNAJTE VIŠE O TEMI Novorođenče
Učlanite se u Klub Pampers jer tu vas čekaju: